Szkolić się online czy stacjonarnie? A może, jak w finansach, dywersyfikować?


Coraz częściej po 90 minutowym szkoleniu online np. z tematu informacji zwrotnej, delegowania czy też obsługi klienta, umawiamy się na kolejne spotkanie - całodniowe, stacjonarne warsztaty, podczas których ćwiczymy w praktyce poznane zasady i techniki. Z mojej blisko 25 letniej perspektywy zawodowej, zarówno jako pracownik, uczestnik szkoleń jak i trener je prowadzący, takie rozwiązanie wydaje mi się optymalne w dzisiejszych czasach. A jak Ty uważasz? Mam nadzieję, że poniższy artykuł pomoże Ci podjąć decyzję, czy warto szkolić się online, stacjonarnie, czy może wybrać hybrydę? 

Co pewien czas zapoznaję się z różnym informacji na temat szkoleń, z tym co się ostatnio wydarzyło w Polsce i na świecie, z trendami, ze statystykami. Zebrane informacje „zderzam” z sytuacjami z codziennej pracy i podejmuję decyzję co powinnam zmienić na lepsze dla mnie i dla innych...

Linkuję źródła przytaczanych fragmentów tekstów.

Cytowane teksty mają jasno szary kolor. 
Oraz dodaję szczyptę subiektywnego komentarza.

https://brief.pl/szkolenia-w-czasach-niepewnosci-nowe-potrzeby-rozwoju/

54% respondentów najchętniej wybiera 
szkolenia podzielone na moduły rozłożone w czasie,
np. na 3-4 dni i w godzinach pracy
Początek pandemii na rynku pracy nie napawał optymizmem. Kryzys nie ominął również rynku szkoleniowego. W badaniu Polskiej Izby Firm Szkoleniowych z 2020 r. ponad 50 proc. firm szkoleniowych przewidywało realne zagrożenie likwidacją. Jak okazało się niedługo później, wszyscy musieliśmy przystosować się do nowej kultury pracy – w formie online.
  • Sporo firm zamknęło swe podwoje, wiele firm zredukowało kadrę – to dotyczy nie tylko firm szkoleniowych, ale różnych branż
  • Większość szkoleń jest realizowanych w trybie online i taką obserwujemy tendencję.
  • W 2022 dominowały u mnie szkolenia online (80/20%), zarówno jeżeli chodzi o te które prowadziłam i te w których wzięłam udział. W 2023 tendencja ta utrzyma się, nie zwiększy, a to dzięki pracy w biurze, treningom „on the job”, a także bezpośrednim coachingom
  • Jednak niezmiennie będę promowała i realizowała szkolenia stacjonarne, ponieważ uważam, że dzięki bezpośrednim kontaktom przeciwdziałamy depresji czy samotności. Poza tym analizując ankiety poszkoleniowe widać, że uczestnicy są zadowoleni z tej formy rozwoju, średnia ocen za 2023, w skali 6 punktowej wynosi 5.3. Zero reklamacji. Wszystkie cele, które ustaliliśmy ze zleceniodawcami dowieźliśmy na czas.
Pracownicy nie chcą też spędzać na szkoleniach długich godzin. W raporcie czytamy, że ponad połowa respondentów (54%) wskazuje, że najchętniej wybiera szkolenia podzielone na moduły rozłożone w czasie, np. na 3-4 dni i w godzinach pracy.
  • Rzeczywiście pracownicy cenią sobie takie kompaktowe, modułowe szkolenia. Łatwiej je realizować podczas szkoleń online, z tematów, które traktujemy bardziej teoretycznie. 3 godzinne szkolenia stacjonarne także dają świetne efekty przy wąskim zakresie tematycznym i przy blisko 80 % ćwiczeń praktycznych, np. z wybranych kompetencji z obszaru komunikacji bezpośredniej, telefonicznej czy mailowej, z udzielania informacji zwrotnej, z delegowania.
  • Realizując takie tematy jak obsługa klienta czy wystąpienia publiczne, autoprezentacja, 3 godzinne szkolenie online nie sprawdzi się. Warto aby uczestnik wszedł w rolę i to kilka razy, aby audytorium zobaczyło go na żywo i udzieliło bezpośredniej informacji zwrotnej – trenując przy okazji i tę umiejętność, niezwykle przydatną w pracy.
Inne zdanie na ten temat mają szefowie, którzy najchętniej wybierają całodniowe szkolenia.
  • Spotkałam szefów, którzy byli otwarci zarówno na 3 godzinne szkolenia, bo dzięki temu pół dnia pozostało na pracę i nie generowało zaległości, ale także takich, którzy woleli poświęcić na szkolenie cały dzień, ponieważ uważali, że podejściu pół dnia na szkolenie/pół dnia na pracę, wszystko zrobi się na pół gwizdka.
  • W praktyce obserwuję skuteczność obu podejść. Z mojej perspektywy skuteczność szkolenia w 80% zależy od…trenera prowadzącego szkolenie.

https://ceo.com.pl/trwa-rewolucja-w-branzy-szkoleniowej-do-2022-roku-wartosc-rynku-gier-szkoleniowych-wyniesie-81-mld-dolarow-16084

Do 2022 roku wartość rynku gier learnignowych wyniesie 8,1 mld dolarów. Przyszłością edukacji jest też technologia wirtualnej i rozszerzonej rzeczywistości.(…) Głównym wyzwaniem rynku szkoleniowego jest poszukiwanie nowych form przekazu treści, które zaangażują uczestników. Tradycyjne szkolenia i wykłady w pewnym momencie się nużą, podobnie jak e-learning. Grywalizacja, uczenie poprzez gry, jest najnowszą formą przekazywania wiedzy, najbardziej angażującą, która powoduje, że ludzie chcą się uczyć. Uczenie przychodzi przy okazji czegoś przyjemnego, gry kojarzone są z przyjemnością, a szkolenia postrzegane są jako praca(…) Firmy coraz częściej szukają szkoleń dopasowanych do bardzo konkretnych potrzeb pracowników. Pracodawcy odchodzą od tradycyjnych, mało efektywnych rozwiązań, stawiają przede wszystkim na ich przydatność w pracy.(…) Rewolucja gamingowa jest właściwie nieunikniona, nadejdzie prędzej czy później. Rynek szkoleniowy w tej chwili jest na początku tej rewolucji.(…) W szkoleniach dzięki VR można wykreować jakieś środowisko wirtualne, które reprezentuje stanowisko pracy.
  • Wiedząc ile czasu ludzie spędzają przed monitorami, pozostanę zwolennikiem szkoleń i coachingów w formie stacjonarnej
  • W przyszłości dzieci i dorośli będą mieli poważne problemy społeczne i psychologiczne będące skutkiem min spędzania zbyt dużej ilości czasu przed monitorem (pisząc o tym, siedzę przed monitorem…)
  • Uczestnicy szkoleń potrafią być pięknie zaangażowani przez całe 2 dniowe szkolenie stacjonarne, o ile jest ono właściwie przeprowadzone
  • Skoro spędzamy coraz więcej czasu przed monitorami, na jakiej zasadzie, szkolenia stacjonarne miały by nas nużyć za sprawą ich nadmiernej ilości?
  • Grywalizacje od wielu lat stosowane są w szkoleniach stacjonarnych, często używam klocków lego, puzzli, uczestnicy tworzą śmieszne rymowanki, projektujemy z kartonów, tworzymy kolorowe mapy… Bawimy się jak dzieci, w realu. Czy nie brakuje nam tego, jako dorosłym?
  • Szkolenia dopasowane do konkretnych potrzeb, to nie specyfika szkoleń online, to fundament każdego skutecznego szkolenia
  • Rewolucja gamingowa już nastała. Zerknijmy na nasze dzieci, podliczmy swój czas spędzony na grach online? Może właśnie dla tego warto, dla odmiany, spotkać się na szkoleniu stacjonarnym?
  • VR zapewne będzie miało świetne zastosowanie wśród uczestników, którzy także pracują, na co dzień w środowisku online. Jednak osoba, która np. obsługuje klientów bezpośrednio, prowadzi prezentacje bezpośrednie, spotyka się z klientami wewnętrznymi, zewnętrznymi, współpracownikami „na live”, warto aby zdobywała i doskonaliła kompetencje miękkie w środowisku najbardziej zbliżonym do naturalnych, do jej codziennego sposobu funkcjonowania.

 https://www.parp.gov.pl/component/grants/grants/swo

Chcemy wspierać firmy na wczesnym etapie problemów, 
kiedy można je jeszcze rozwiązać poprzez narzędzia pozafinansowe, tj. szkolenia
Celem projektu jest wdrożenie systemu wczesnego ostrzegania dla przedsiębiorców, którzy doświadczają okresowych trudności w prowadzeniu działalności gospodarczej. Chcemy wspierać firmy na wczesnym etapie problemów, kiedy można je jeszcze rozwiązać poprzez narzędzia pozafinansowe, tj. szkolenia, wsparcie doradcze i mentoringowe.
  • To był trudny rok. Firmy i osoby z którymi współpracowałam, optymalizowały swoje funkcjonowanie. Wspierałam ich za pośrednictwem szkoleń, mentoringu, coachingu i wielu praktycznych projektów. Wiedzieliśmy, że zbliżają się ciężkie, chude lata dla nas i dla innych. Ciężka i mądra (współ)praca, tyle możemy. Można także pozyskiwać fundusze na tego typu działania.

https://www.bimv.pl/dlaczego-warto-wybrac-kurs-online/

Wartość rynkowa branży szkoleń online w
Ameryce Północnej oraz Azji i Pacyfiku
przekroczy 286 miliardów dolarów w 2023,
to roczny wzrost na poziomie 10,26%.

Zgodnie z prognozami Global Online Education Market na lata 2018-2023 Ameryka Północna i region Azji i Pacyfiku przodujące w branży szkoleń online i osiągną w tym sektorze roczny wzrost na poziomie 10,26%. Chodzi o wartość rynkową przekraczającą 286 miliardów dolarów w 2023. (…) Z kolei według raportu „Cyfrowa ewolucja kariery” aż o 162% wzrosło w czasie pandemii globalne wykorzystanie webinariów do celów szkoleniowych.

  • Lista zalet szkoleń online jest długa, jednocześnie ilość należy zestawić z jakością, także jakością naszego życia zawodowego i prywatnego. 
  • Najważniejszy jest cel szkolenia, a potem droga do niego prowadząca. 
  • „Płynąc z prądem, nie dopływa się do źródła”. Piszę to nieco przekornie. Cenię szkolenia online, wiem, że taki mamy teraz etap ewolucji ludzkości, także z tego korzystam zarówno w roli trenera jaki audytorium, ale wiem jak wspaniale się czuję po spotkaniach bezpośrednich, to nie porównywalne do żadnego spotkania online. Bezpośredni kontakt z drugim człowiekiem może być źródłem szczęścia i zdrowia. Może nie warto popadać w skrajności, tylko planując szkolenia na 2023 rok warto skorzystać ze tych online i stacjonarnych. 
  • Podsumowując, wg, mnie, dywersyfikacja wychodzi na dobre,
    nie tylko w sferze finansowej.
    Zatem serdecznie zapraszam na szkolenia hybrydowe, czyli online i stacjonarne.
Przy okazji serdecznie zapraszam do zapoznania się z referencjami, które przygotowałam w formie video, a które zawierają nie tylko dokumenty i cytaty uczestników wykazujące skuteczność naszej współpracy, ale także pamiątkowe zdjęcia, które jeszcze lepiej oddają atmosferę naszych spotkań.

Pełna oferta aktywności szkoleniowo-coachingowych, które prowadzę znajduje się TUTAJ
Aktualne tematy i terminy znajdziesz na moim FACEBOOKu

A może zainteresuje Cię...Akademia Profesjonalnego Handlowca :) To mój konik:)!

Pozdrawiam serdecznie i zapraszam do kontaktu:)

PEŁNA OFERTA WSPÓŁPRACY



Serdecznie zapraszam do przeczytania kolejnego artykułu: 
8 KLUCZOWYCH KOMPETENCJI W 8 GODZINACH PRACY

www.DorotaDwernicka.pl



Komentarze

Na czym polegają sesje „Maximum Solutio”? I jak (współ)pracujemy?

"Koło życia" w 10 krokach - ćwiczenie coachingowe

Na czym polegają sesje „Maximum Solutio”? I jak (współ)pracujemy?

Co łączy, a co różni coaching (Maximum Solutio) i terapię, np. Ericksonowską?