A jaki jest Twój SZOP (system i zasady optymalizacji pracy)?

A jaki jest Twój SZOP (system i zasady optymalizacji pracy)?

Poniżej prezentuję zasady, cytaty, credo i inspirację, którymi kieruję się na co dzień w pracy i życiu prywatnym. Pomagają mi działać skutecznie i z przyjemnością oraz balansować pomiędzy zadaniami. 

Opracowałam je na podstawie swojego ponad 20 letniego doświadczenia zawodowego. Pomagają mi podejmować decyzję, zwłaszcza kiedy się waham. Kierowanie się nim pomogło mi osiągać ponad przeciętne wyniki na skalę międzynarodową, np. 1 miejsce w konkursie sprzedażowym w krajach EMEA, a także spełniać marzenia, np. przebranżawiać się. Dzisiaj, jako trener kompetencji miękkich, opowiadam o tych sposobach innym osobą, które, o ile zastosują je, lub analogiczne, także osiągają, niekiedy spektakularne efekty, co daje mi niezwykłą satysfakcję, porównywalną do tej kiedy odbierałam własne nagrody. Zapraszam do poznania efektów takiej współpracy oglądając video referencje:)

Jestem przekonana, że warto znać i stosować mądre zasady, to pozwala pracować i współpracować z większą przyjemnością i bardziej efektywniej. Warto przemyśleć, zapisać i stosować własne zasady, które bardziej pasują do Twojej sytuacji biznesowej i życia prywatnego. 

Jeżeli nie masz listy Twoich zasad, to zachęcam Cię do zapoznania się z zasadami innych osób czy organizacji, zasad, których skuteczność została potwierdzona w praktyce. Skarbnicą wiedzy są "Zasady" Ray Dalio. Z wielu książek, filmów, wykładów, sentencji, rozmów, doświadczenia własnego lub innych, możesz czerpać inspirację i opracować własną listę zasad. Zasady w połączeniu z systemem ich zastosowania może dać Ci klucz do osiągnięcia Twoich marzeń, celów. Takie podejście nazywam SZOP, czyli system i zasady optymalizacji pracy. 
Możesz także spróbować zastosować poniższe zasady, a następnie na podstawie własnych doświadczeń zmodyfikować je.

1. Szanuj siebie i innych oraz traktuj innych tak, jak sam chciałbyś być traktowany
2. Bądź proaktywny (pomyśl, działaj, weź odpowiedzialność)
3. To co robisz, staraj się zrobić jak najlepiej, a nawet daj od siebie coś ekstra
4. Planuj i przygotowuj się do działania
5. Rozpocznij optymistycznie i wytrwaj w tej postawie
6. Staraj się nie używać słowa "nie", rozmawiaj pytaniami (coaching)
7. Dyscyplinuj siebie i innych się w realizacji (Twojego) planu działania
8. Pomagaj innym i zaangażuj innych w pomoc Tobie
9. Przyjmuj i dawaj budującą informacje zwrotną (PRO BIZ)
10. Pytaj siebie i innych: "Czy jest coś jeszcze?"

Powyższe zasady są spójne z proponowaną przeze mnie strategią wprowadzania zmian. Z tego tematu prowadzę aktualnie szkolenia przy współpracy z Uniwersytetem SWPS (TUTAJ możesz poznać szczegóły) oraz indywidualne sesje rozwojowe Maximum Solutio (TUTAJ możesz poznać szczegóły współpracy).

Szczególnie silnym źródłem inspiracji i motywacji do działania, w tym do podejmowania decyzji, zarówno prywatnych, jak i zawodowych, jest dla mnie 7 poniższych cytatów:

1. „Jakość życia danej osoby jest wprost proporcjonalna do jej zaangażowania się w osiąganie doskonałości, bez względu na to, na jakim polu się o nią stara.” Vince Lombardi
2. „Jeśli z kimś rozmawiasz, to rób to tak, jakby to była jedyna osoba na ziemi.” Matka Teresa
3. „Celem nie jest bycie lepszym od kogoś innego, lecz bycie lepszym od tego kim się samemu było wcześniej.” Dalajlama XIV
4. „Wszystko powinno zostać uproszczone tak bardzo, jak to tylko możliwe, ale nie bardziej." Albert Einstein
5. „Jedynym sposobem wywarcia wpływu na drugiego człowieka jest rozmowa o jego pragnieniach i pokazanie mu, jak je może spełnić.” Dale Carnegie
6. „Wiedza to fundament dla naszego działania, ale kluczem do sukcesu jest właśnie działanie, ponieważ często najcenniejsze lekcje pobieramy popełniając błędy.” Richard Koch
7. „Twoje życie zależy od ludzi, jakich spotkasz i od seminariów, w jakich weźmiesz udział.” Brian Tracy

W pracy zawodowej i życiu prywatnym staram się na co dzień kierować także 10 punktami ABC Społecznej Krucjaty Miłości, opracowane przez Prymasa Stefana Wyszyńskiego. które podaję poniżej w skróconej wersji:
  1. Szanuj każdego człowieka
  2. Myśl dobrze o wszystkich
  3. Mów zawsze życzliwie o drugich. Nie czyń rozdźwięku między ludźmi
  4. Rozmawiaj z każdym językiem miłości
  5. Przebaczaj wszystko wszystkim
  6. Działaj zawsze na korzyść bliźniego
  7. Czynnie współczuj w cierpieniu.
  8. Pracuj rzetelnie
  9. Włącz się w społeczną pomoc bliźnim
  10. Módl się za wszystkich, nawet za nieprzyjaciół
Pełną wersję znajdziesz tutaj

Pozostałe moje ulubione cytaty, znajdziesz na stronie www.dorotadwernicka.pl serfując po kolejnych jej zakładkach, a zwłaszcza na podstronie INSPIRACJE.

Czasem podczas szkoleń pomagam firmą i osobom opracować ich własne zasady, czasem opracowują Ceredo, czyli precyzują to do czego dążą to jak chcą to osiągnąć. Zasady są wskazówkami jak działać na co dzień, aby współpracować zgodnie z Credo. 

Moje Credo brzmi następująco:

Wierzę, że wiara to klucz do szczęścia.
Wierzę, że wiedza, potencjał i siła niezbędna do osiągnięcia osobistego sukcesu, 
jest w każdym człowieku.
Energię życiową czerpię z pomagania innym w dążeniu do ich szczęścia, spokoju i zdrowia,
poprzez osiąganie ich celów prywatnych i zawodowych.

Credo to zamieściłam na mojej stronie internetowej. 

Niezwykle bliskie mojemu systemowi wartości i sposobom postępowania są zasady proponowane zarówno w korporacjach, ale także w organizacjach turkusowych. Zachęcam Cię do przeczytania artykułu "15 PUZZLI FILOZOFII ORGANIZACJI TURKUSOWYCH", gdzie przedstawię Ci "10 zasad zgodnych z filozofią turkusowych organizacji wg. Profesora A. Blikle".

Co sprawiło, że się opracowałam własne zasady? Co one dają mi i innym? Co dzięki nim zyskałam? Co Ty możesz zyskać? Co zyskała Marta, sprzedawca? Przeczytasz m.in. w artykule: "JAKIM JEDNYM PYTANIEM ZWIĘKSZYĆ POTENCJAŁ SPRZEDAŻOWY ROZMOWY HANDLOWEJ Z 1500 PLN DO 100 000 PLN W 20 MINUT?",



Zapraszam także do współpracy:

2019

Komentarze

Na czym polegają sesje „Maximum Solutio”? I jak (współ)pracujemy?

"Koło życia" w 10 krokach - ćwiczenie coachingowe

Na czym polegają sesje „Maximum Solutio”? I jak (współ)pracujemy?

Co łączy, a co różni coaching (Maximum Solutio) i terapię, np. Ericksonowską?